Aktuálně - archiv


Nejnovější zprávy zde. (klikejte)

VYRÁŽÍME NA TOUR PODZIM 2020

PREVENCE ZÁŽITKEM A HROUVIDEOPOZVÁNKA (KLIKEJTE)

Zahájili jsme a zveme Vás na prázdninovou akci POLICEJNÍ PÁTRAČKA - Protidrogová jednotka zasahuje. Ve středu 8. 7. 2020 od 12:00 se konala tisková konference v budově Muzea Policie ČR, Ke Karlovu 453/1, Praha - Nové Město. Konferenci zahájil brig.gen. Mgr. Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály a dále vystoupili Mgr. Radek Galaš, ředitel Muzea Policie ČR a Pavel Tuma, autor projektu Protidrogový vlak - REVOLUTION TRAIN.

POLICEJNÍ PÁTRAČKA je nová část unikátního a inovativního projektu protidrogové prevence. Během pětihodinové akce Policejní pátračka si účastníci prochází preventivním programem Protidrogového vlaku, v muzeu pátrají po nebezpečném dealerovi drog a v návazném programu To je zákon, kámo!, který získal 1.místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality, se dozvědí, jaká je trestněprávní odpovědnost v souvislosti s držením a distribucí omamných a psychotropních látek.

Děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti (viz sekci partneři), který skrze Výzvu v časech koronaviru podpořil náš nadační fond v rámci projektu REVOLUTION TRAIN - COVID-19 a nadále nám pomáhá v rozvoji našich služeb.

POZVÁNKA ZDE

Vzhledem k nařízení Bezpečnostní rady státu ze dne 10. 3. 2020 o zrušení výuky na všech školách přerušujeme provoz našeho preventivního programu v Protidrogovém vlaku. A to do odvolání. O změnách vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

(RE)PREZENTACE V HELSINKÁCH

Bylo nám ctí reprezentovat ČR a představit náš projekt REVOLUTION TRAIN na půdě Finlandia Hall v rámci konference Best Practice pořádané European Crime Prevention Network. Českou delegaci s naším programem zastupovalo ještě Ministerstvo vnitra a Policejní prezidium. Další dvě evropské země mají zájem o náš projekt - lepší dárek pod stromeček jsme nemohli dostat.

Dne 9.12.2019 proběhl celý den programu na vlaku pro školy a veřejnost ZDARMA. Děkujeme STRABAG TEAMS WORK!

BRNO, POHOŘELICE

JSME NEJLEPŠÍ V ČR

Ve středu 16. 10. jsme v Brně obdrželi od Ministerstva vnitra České republiky EVROPSKOU CENU - PREVENCE KRIMINALITY - NÁRODNÍ KOLO - 1. místo za program "TO JE ZÁKON KÁMO!" připravený ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou SKPV Policie ČR. Děkujeme celému týmu, který se podílel na vývoji tohoto programu a 115 policistům, kteří ho učí ve školách!

Modročerné na bílém si naše ocenění můžete prohlédnout zde (klikejte).

PŘÍŠTÍ ROK NA SHLEDANOU, FANTASTICKÉ SLOVENSKO

BRATISLAVA

V Bratislavě nás očekávalo skvělé zakončení Slovenské podzimní TOUR 2019. Tiskovou konferenci slavnostně zahájil Genpor. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, velvyslanec České republiky na Slovensku. Plnou podporu projektu REVOLUTION TRAIN a posílení další spolupráce zdůraznila v rámci konference gen. JUDr. Jana Maškarová, 1. viceprezidentka Policajného zboru. Zástupci měst a samosprávných krajů potvrdili úspěch programu v rámci letošní Tour. Náměstkyně primátora města Košice Lucia Gurbáľová a Ing. Jaroslav Baška, župan Trenčianskeho samosprávného kraje se jednoznačně vyslovili pro integraci českého projektu do lokálních preventivních aktivit a pokračování spolupráce v příštím roce. Českou stranu reprezentovali Ing. Mgr. Jaroslav Vild náměstek policejního prezidenta pro SKPV a Plk. JUDr. Břetislav Brejcha, náměstek ředitele Národní protidrogové centrály SKPV PČR, kteří předávali zkušenosti slovenským kolegům.

V návaznosti na tiskovou konferenci proběhl odborný Workshop pod taktovkou slovenských koordinátorů projektu Mgr. Františka Lineta a Mgr. Marcely Vorekové. Společný cíl županů stanovený v lednu 2019 na setkání SK8 v Žilině se naplnil - bylo vyškoleno přes 30 lokálních preventistů, kteří provedli vlakem 8500 slovenských dětí. V lednu 2020 proběhne školení Návazného programu "TO JE ZÁKON KÁMO". S tímto programem, zaměřeným na zvýšení právního vědomí, navštíví lektoři všechny školy, které se zúčastnily programu ve vlaku. Závěrečné vyhodnocení dat obdrží partneři projektu v průběhu ledna a evaluaci celého projektu do 30. 6. 2020.

GALANTA

Peter Paška, primátor mesta Galanta viděl náš vlak poprvé v Mikulově - partnerském městě. Jsme rádi, že taková česko-slovenská spolupráce funguje. Velké poděkování nemocnici Galanta, která přispěla na příjezd vlaku.

SILNÉ ZÁŽITKY ZE SLOVENSKA

SENICA

TRNAVA

Predsedovi Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Jozefu Viskupičovi, který zahájil s kolegy tiskovou konferenci v Trnavě patří obrovský dík. Byl to právě on, kdo rozpohyboval projekt na Slovensku na sektání županů SK 8 v Žilině v lednu 2019. Děkujeme!

TRENČÍN

ILAVA

POVAŽSKÁ BYSTRICA

Tiskovou konferenci zahájil Ing. Jaroslav Baška, župan Trenčianskeho samosprávného kraje a za primátor města Považská Bystrica doc. PhDr. PaedDr. Karol Janas, PhD. spolu se zástupci města a policie, Na miniveletrhu se podílela SŠ Zdravotnická a Muzeum města, děkujeme.

MARTIN

S obrovskou vervou se pustili manželé Húskovi do příjezdu do REVOLUTION TRAIN, když zjistili, že město nemá finance pro letošní rok. S podporou sponzoru jako např. fa HANSA - FLEX a dalších skvělých rodičů, pak umožnili více než 500-ti dětem z Martina zažít naší unikátní metodu. Poslední učitel se žáky absolvoval prohlídku v 18.10 hod! Klobouk dolů.

Projekt Protidrogový vlak v Martine podporili: VÚC Žilina, HANSA – FLEX, TURVOD a. s., Autoservis A JE TO, GAYA, štátny tajomník MV SR Ing. Rudolf Urbanovič, Reštaurácia U Jakuba, CESTA – ob- čianske združenie, RM ploty, TRIAT, s. r. o., Zdenko Kozák, Ing. Stanislav Kuka, PhD., rodina Šavlová, rodina Gazdágová, rodina Čarná, JUDr. Katarína Katinová, prof. MUDr., Katarína Adamicová, PhD., Ing. Jana Vavřinková a další.

BANSKÁ BYSTRICA

Tiskovou konferenci zahájil Ing. Ján Lunter predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a za Nadační fond Nové Česko Pavel Tuma. Workshopu se zůčastnilo několik zástupců měst a policie, kteří se velmi aktivně zajímali o návazné programy.

VLAK V NEJVZDÁLENĚJŠÍ STANICI - KOŠICE

Dne 23.10. se tiskové konference a prohlídky programu účastnili nejvyšší zástupci města Košice pan Ing. Jaroslav Polaček a náměstkyně primátora Mgr. Lucia Gurbáľová, taktéž preventisté z Policajného zboru z celého Košického kraje. Po prohlídce vlaku následoval workshop a diskuse s dětmi. Děkujeme za návštěvu a podporu.

DVAKRÁT V PREŠOVĚ

Vlak navštivili SŠ Prešovského samosprávného kraje, kdy tiskovou konferenci zahájil predseda PaedDr. Milan Majerský, PhD.se svými kolegy.

Tentokráte pro základní školy města Prešov. Odborníky - lektory tentotráte dodala mestká policía Prešov spolu s policií z Košic a parta to byla vynikajicí. Vše byli zkontrolovat zástupce paní primátorky JUDr. Vladimír Feĺbaba a náčelník mestskej polície v Prešove Mgr. Ján Andrejko, PhD.

TRSTENÁ A TVRDOŠÍN

ZNOVU PŘES HRANICE - POTŘETÍ NA SLOVENSKU

Děkujeme našim slovenským kolegům za to, jakým způsobem rozvíjí a integrují program REVOLUTION TRAIN na Slovensku. Čeká na nás tentokrát 12 000 místních dětí i rodičů. V každém krajském městě chystáme odborné workshopy. Věřte, že umíme propojovat lidi navzájem mezi sebou v každém kraji, ať jsou z policie, ze školy, či z nejrůznějších organizací. Těšíme se na Vás. V Žilině již 16. 10. úspěšně proběhl workshop za asistence měst i samosprávného kraje.

PARDUBICE

POLICEJNÍ PREZIDENT A HEJTMAN HRADECKÉHO KRAJE NA VLAKU

Policejní prezident brig. gen. Mgr. Jan Švejdar navštívil odpoledne REVOLUTION TRAIN se svým týmem z policejního prezidia ČR a navázal tak na dopolední návštěvu hejtmana Hradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D., který zahájil tiskovou konferenci. Oběma patří velké poděkování za podporu Protidrogového vlaku.

Z NĚMECKÉHO SCHLEIZU ZPÁTKY DO ČECH, TENTOKRÁT DO ČÁSLAVI

Sbohem Německo, v září bylo u nás přes 9000 lidí, každý den průměrně 500 návštěvníků. Lidé z okresu Saale-Orla-Kreis, kteří byli mezi prvními, kdo rozjel náš vlak v Durynsku, ukončili tuto úspěšnou TOUR. Vzhůru do Čáslavi!

NĚMECKO - ARNSTADT A ILMENAU

NĚMECKO - ERFURT

Odborný seminář navštívila kromě dalších odborníku z Durynska i ministryně sociálních věcí paní Heike Werner. V Erfurtu jsme nedokázali uspokojit poptávku několika set dětí z dalších škol. Omlouváme se - snad to vyjde příště!

NĚMECKO - SÖMMERDA

Ministr spravedlnosti Durynska Dieter Lauinger předává šek na 5000 euro na podporu našeho projektu. Právě vícezdrojové financování je pro REVOLUTION TRAIN ideální. Děkujeme.

PRVNÍ POZDRAV Z PODZIMNÍ TOUR

Zdravíme z Německa - Sondershausen. Opět perfektní organizace ze strany našich partnerů! Náš tým zvládl dvě akce najednou: vlak stál na nádraží Leinefelde v Německu, zatímco druhá prezentace proběhla v Praze. Od pondělí do čtvrtka jsme byli součástí akce "Týden hrdinů" na holešovickém výstavišti. Spolu s Národní protidrogovou centrálou a Policejním prezídiem ČR jsme prezentovali Protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN a návazný program "To je zákon, kámo!".

PODZIM 2019 - ČESKO, SLOVENSKO I NĚMECKO!

JARNÍ TOUR 2019 - UŽ JE VÁS 145 000!

Nabíráme stále větší tempo a žádný adiktolog nás nezastaví. Celkem jsme na jaře provedli 25 000 návštěvníků ve 42 městech ČR a Německa. V každém krajském městě jsme uspořádali workshop a miniveletrh. Účastnili jsme se fantastické výstavy Deutscher Präventionstag v Berlíně jako jediní zástupci z České republiky. Rovněž návazný program "TO JE ZÁKON KÁMO!" nabírá spád, přes 100 policistů po celé zemi prezentuje tento program ve školách. A evaluace tohoto jediného celostátního programu překonává naše očekávání. Velké poděkování všem, kteří nám pomáhají, a krásné prázdniny dětem!

Zajímavosti z jarní tour 2019:
Spotřebovali jsme 108 barelů vody - 2041 litrů.
Děti snědly banány ze 124 krabic - 2250 kg ovoce.
Elektrocentrála spotřebovala 6175 litrů nafty.
Vlakem jsme celkem najezdili 3182 km.

TOUR V NĚMECKU ÚSPĚŠNĚ POKRAČUJE

Další úspěšný týden pro školy v Německu je za námi. Okresy ve městech MÜNCHBERG, SAALFELD, ALTENBURG vytvořily jako vždy perfekní zázemí, včetně spolupráce s neziskovými organizacemi. Kéž by něco podobného v tak velkém rozsahu fungovalo u nás v Čechách. I když, vlaštovky máme, například KOTEC, Charita a další.

Ve městě SAALFELD se poprvé setkala pracovní skupina Durynska. Moc se těšíme na další spolupráci a nový koncept PREVENCE 2.0., který nabírá konkrétních obrysů. Již brzy pošleme do německých škol další návazný program!

MUNCHBERG

SAALFELD

ALTENBURG

KARLOVARSKÝ KRAJ

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ

MOST

RAKOVNÍK

ZÁSTUPCI MĚST SE SEŠLI V PRAZE. SPOJÍ SÍLY KE STAVBĚ EVROPSKÉHO PROTIDROGOVÉHO VLAKU 2.0

Kroky téměř 200 lidí, kterým není lhostejná budoucnost mladé generace, vedly ve čtvrtek 11. dubna 2019 do budovy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. S finanční podporou Policejního prezidia České republiky a Česko-německého fondu budoucnosti se zde konala mezinárodní konference REVOLUTION TRAIN - PREVENCE 2.0.

Cílem konference bylo spojit síly všech zúčastněných - zástupců obcí a krajů, představitelů policejních složek, neziskových organizací či pedagogů, odborníků na drogovou problematiku a zástupců soukromého sektoru ze čtyř zemí. Zájem předčil očekávání pořadatelů. Polovina účastníků konference byli odborníci na drogovou problematiku ze zahraničí. Protidrogový vlak letos zavítá do více než 90 měst od Hamburku po Košice a zájem o český projekt stále sílí. Protidrogový vlak se stává účinným evropským nástrojem primární protidrogové prevence.

Kompletní tiskovou zprávu stahujte zde: Tisková zpráva z konference PREVENCE 2.0 - 11. dubna 2019.pdf

Již nyní je zřejmé, že i v roce 2020 bude maximální kapacita vlaku naplněna. Města a organizace se rozhodly spojit síly a společně pracovat na Verzi 2.0. První fáze odstartuje letos na podzim. Bude natočen nový film s novým příběhem smrtelně nebezpečné závislosti, budou připraveny nové návazné programy a vytvořeny aplikace i strategie pro sociální sítě. Film bude natáčen v Německu, v Česku a na Slovensku za asistence místních odborníků.

Za 3 roky provozu navštívilo vlak REVOLUTION TRAIN 110 tisíc návštěvníků ve 110 městech, 4 státech. Jen návštěvníků z Německa bylo víc než 30 tisíc a ze Slovenska 10 tisíc.

V dětech, učitelích i rodičích vlak budí silné emoce a díky tomu se účastníkům programu vryje hluboko do paměti. Jak dokládá zkušenost spolupracovnice organizace DIAKONIE Luisy Eichhorn. Jednoho z žáků se zeptala, co si pamatuje z programu REVOLUTION TRAIN, odpověděl bez zaváhání: „Vlastně všechno, protože je to jako píseň, která ti neustále zní v hlavě."

Video z konference ke stažení zde: Konference Prevence 2.0 v PS PČR

Další fotografie z konference zde: Konference Prevence 2.0 v PS PČR

26 zastávek druhé etapy jarní tour

JARNÍ TOUR 2019 V OBRAZECH

Uherské Hradiště

Kopřivnice

Olomouc a Prostějov

JE TO TADY - VYRÁŽÍME NA JARNÍ TOUR

A hned pěkně zostra. Jsme ve městě aut, a to díky finanční podpoře největší české automobilky!

ŠKODA AUTO a.s. je hlavním partnerem naší pětidenní zastávky v Mladé Boleslavi.
Akci doprovází stánek Městské policie, která má v zadním vagoně našho vlaku svoji prezentaci.
Zaměstnanecká pojišťovna ŠKODA nakoupila všem dětem na památku batůžek.
Kéž by měla všechna naše česká města podobně skvělé partnery...

V PRAZE DO KONCE ÚNORA, OD BŘEZNA OPĚT NA CESTÁCH

REVOLUTION TRAIN si opět nechává pár týdnů na zimní spánek. Do Prahy k nám ale přijít rozhodně můžete, na Dejvicích fungujeme jako obvykle. Školy i veřejnost se můžou objednávat na termíny až do konce února, potom vyrazíme na další tour.

V jakých městech se na nás už chystají?Připravujeme také návštěvy dalších měst v ČR i v zahraničí od konce dubna a dále během května i června. Sledujte nás, dáme vědět!

SLOVENSKO SE PŘIPOJUJE K ČESKO-NĚMECKÉMU PROJEKTUSlovenské nadšení nebralo konce. V jednom týdnu jsme se hned dvakrát objevili v hlavních televizních zprávách! Příjemné překvapení. V každém městě bylo vyprodáno, vlak trhal návštěvnické rekordy. A navíc výsledkem závěrečné tiskové konference v Bratislavě byla skvělá zpráva: Slovensko do toho jde s námi.

Už zájem škol v Žilině nás překvapil. Čekání na prohlídku studentům nevadilo. Městská policie Martin zase skvěle zorganizovala návštěvu Protidrogového vlaku. Dostat k nám (na státní svátek) tolik žáků - za to klobouk dolů. Tým Městské policie Liptovský Hrádok se rozhodl trumfnout své kolegy z Martina a naplnil vlak školami. Poslední učitel se studenty vešel po 18:30 a my opět překročili maximální denní kapacitu. Přes 550 návštěvníků! A Ružomberok? Opět skvěle připravená akce ve spolupráci s městskou policií. Příjezd vlaku podpořila nadace SUPRA. Reportáž veřejnoprávní televize zde:

O tom, jak Tvrdošín a Námestovo praskaly ve švech, se mohla přesvědčit předsedkyně Žilinského kraje Erika Jurínová, která akci v každém městě finančně podpořila, stejně jako župan Trnavského kraje Jozef Viskupič. Galanta a Sládkovičovo? Více než 800 lidí navštívilo náš vlak, včetně župana a primátorů okolních měst. Velké díky patří primátorovi Galanty Peteru Paškovi. Bez jeho velkého nasazení a pomoci partnerů by zde vlak nemohl zastavit.

Vše uzavřela tisková konference v Bratislavě za asistence, politiků, županů, primátorů a více než 50 policistů z celého Slovenska. Slovensko se přidává k našemu modelu PREVENCE 2.0 a pro příští rok chce, aby posádku vlaku tvořili slovenští preventisté.

MÁME ZA SEBOU MORAVU A POKRAČUJEME NA SLOVENSKO

V Ivančicích, které byly zastávkou i pro Moravský Krumlov, bylo beznadějně vyprodáno. Omlouváme se všem, na které se nedostalo - maximální kapacita 450 návštěvníků byla v pondělí i v úterý výrazně překročena.

Děkujeme všem organizacím a policistům, kteří se starali o volný čas dětí. Krajskému ředitelství policie Jihomoravského kraje za stánek a prezentaci techniky. Děkujeme také skvělým lidem, kteří nám nosili buchty a zvali nás na oběd. Už teď se na jižní Moravu opět za rok velmi těšíme.

V Otrokovicích, díky městu a firmě Continental Barum s.r.o., mohly děti vidět náš multimediální program zdarma. Vlak navštívil i jednatel společnosti Libor Láznička a byl velmi mile překvapen. Ve Zlíně děti ze ZŠ, SŠ i dětských domů navštívily Protidrogový vlak díky srdcařům jako je třeba poslanec Marek Novák.

Z ČECH SE PŘESOUVÁME NA MORAVU A SLOVENSKO

Jsou za námi města Plzeň, Strakonice, České Budějovice, Jindřichův Hradec a Jihlava.

V Plzni náš program doplnilo Krajské ředitelství policie spolu s pojišťovnou ministerstva vnitra. Strakonice překvapily aktivitou městské policie, domova mládeže opět ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie - tentokráte z Českých Budějovic.

44. motorizovaný prapor Jindřichův Hradec prezentoval svoji techniku spolu se zdravotnickou službou Promedic. Den v Jihlavě zaplatila sociálně zodpovědná firma BOSCH DIESEL s.r.o. s přispěním Kraje Vysočina.

Další zastávka Ivančice.

90 000 NÁVŠTĚVNÍKŮ, 90 MĚST, 4 STÁTY

Unikátní inovativní protidrogový projekt Revolution train nabírá na síle. Nebude dlouho trvat a příběh v protidrogovém vlaku si prožije návštěvník s pořadovým číslem 100 tisíc.

Aktuálně je za námi Durynsko a s ním jeho 10 000 návštěvníků, celkově už 30 000 z Německa. Každý den jsme měli vyprodáno, vyškolili jsme 75 německých protidrogových preventistů, vyslechli příběhy, na které nezapomeneme. My jsme odjeli, oni zůstávají a dál budou pracovat s naším návazným programem TO JE ZÁKON KAMO!

A jedeme dál. Česko-Slovenská tour je před námi.

NADŠENÍ V DURYNSKU NEBERE KONCE

Je za námi dalších 5 měst. Schleiz, Erfurt, Sömmerda, Apolda a poslední byla Gotha, kde tiskovou konferenci navštívilo přes 100 odborníků. Zájem o vlak je tak velký, že byl vytvořen pořadník na možná uvolněná místa!

Pojďme to německé nadšení z RT přesunou také do Čech. I u nás je mnoho schopných organizací, či nespokojených rodičů, kteří (pokud není zájem města), mohou dostat vlak blíže dětem. Mít pak u vlaku stánek a ukázat dětěm, že stále existuje mnoho volnočasových aktivit. Napište. Poradíme Vám, jak na to :-)

VIVA TOUR DURYNSKO

Podzimní tour začala již podruhé ve městě Schleiz. Je tu mnoho schopných lidí, kteří náš projekt již začlenili do svých projektů. Vlak zde byl každý den vyprodán, navštívil nás i policejní prezident Durynska a na večerní workshop dorazilo přes 250 odborníků. Mysleli jsme si, že takový začátek je nejlepším potvrzením smysluplnosti naší společné práce. Z omylu nás vyvedly dva příběhy, na které jsme ve Schleizu narazili.

Příběh první

Lidé z COURAGE gegen Drogen se nám svěřili s rok starým zážitkem. Tehdy v jedné ze školních tříd, které navštívily vlak, byl i místní "dětský kápo". Do školy nosil drogy a mezi svými vrstevníky byl populární. Po návštěvě vlaku se to ale změnilo: ostatní děti ho dnes ignorují, pochopily, že ten, kdo rozdává smrt, není cool.

Příběh druhý...

… nám vehnal slzy do očí. K vlaku přišla matka s dcerou a děkovala nám za záchranu syna. Toho návštěva vlaku hluboce zasáhla. Své matce poté řekl, že vlakový příběh je i jeho příběhem a že nechce skončit stejně. Rozhodl se skončit s drogovými experimenty. Matka nám ukázala fotografie svého syna z jeho drogového období a z poslední doby. Přerod trosky ve zdravého veselého mladíka nás dojal.

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ: NADAČNÍ FOND NOVÉ ČESKO SE OHRAZUJE PROTI VZNIKU POLITICKÉ STRANY S "VYPŮJČENÝM" NÁZVEM

Jan Štern zakládá novou stranu. Začal tím, že si její jméno „vypůjčil“.

Producent a bývalý poslanec Jan Štern oznámil, že zakládá novou politickou stranu Nové Česko. Název si však bez dovolení „vypůjčil“ od nadačního fondu Nové Česko, který funguje již osm let. Fond se hodlá Šternovu postupu bránit - a to i právní cestou.

„Nejsme nijak spojeni s panem Šternem ani jeho politickým experimentem. Jsme důsledně apolitičtí. To, že si pan Štern přisvojil naše jméno, nám může uškodit při vyjednávání a domlouvání spolupráce se starosty a školami,“ řekl Pavel Tuma, předseda správní rady nadačního fondu Nové Česko.

Kompletní tiskovou zprávu stahujte zde: tiskova-zprava_28-08-2018.pdf

JARO 2018: NEZPOMALUJEME!
ÚSPĚŠNÉ ZASTÁVKY I ZÁŠTITA MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ

Celé jaro 2018 bylo opět velmi dynamické - padaly další návštěvnické rekordy (Nový Jičín, Borna). Přestože jsme v Borně přidali několik prohlídek navíc, na 200 návštěvníků se nedostalo - někteří za námi cestovali i více jak 70 km. Na vyprodaná německá nádraží se vracíme hned na celé září. Dále pak míříme přes Čechy a Moravu na Slovesko i do Rakouska. Na trasu můžeme zařadit už jen pár posledních měst, kde zastavíme.

Do Prahy se vracíme až v prosinci. Finální trasu zveřejníme začátkem září, kdy také představíme další nové návazné programy a pracovní skupiny jednotlivých krajů. Informovat stíháme jen z rychlíku, ale vězte, že REVOLUTION TRAIN jede dál a věci se prostě dějí.

P.S. Už jste si prohlédli naši novou záštitu od ministra zdravotnictví? (klikejte)

REVOLUTION TRAIN V DRÁŽĎANECH A V BERLÍNĚ: SLAVNOSTNÍ PŘEDSTAVENÍ NOVÉ VERZE EVROPSKÉHO PROTIDROGOVÉHO VLAKU

Německo se stává zemí našemu projektu zaslíbenou. Ačkoliv i v Čechách máme za sebou (a před sebou) ohromný kus práce, právě u našich západních sousedů jsme dosáhli dalších úspěchů a velkého uznání.

Na celoněmeckém 23. ročníku Dne prevence v Drážďanech jsme nejprve ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou (NPC) a Svazem německých kriminalistů (BDK) představili novou generaci evropského Protidrogového vlaku - Verzi 2.0. Policisté z Bavorska, Saska a BDK na tomto veletrhu prevence prováděli stávajícím českým Protidrogovým vlakem své kolegy z celého Německa. Vlak zde navštívil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ti všichni viděli aktuální verzi projektu i plány nového modelu. Současný protidrogový vlak, jehož prohlídku absolvovalo už přes 80 000 návštěvníků, je dnes přetížený. Verze 2.0 reaguje na tento ohromný zájem o projekt REVOLUTION TRAIN. Bude mít formu kontejnerové soupravy, takže nebude vázaná pouze na železnici.

Po akci v Drážďanech následoval přesun do Berlína, kde na nádraží Wannsee proběhla tisková konference. Zde jsme oznámili spolupráci a koordinaci odborného grémia na vývoj Verze 2.0. Zúčastnili se opět zástupci NPC, BDK, ale také náměstek policejního prezidenta plk. Ing. Mgr. Jaroslav Vild. Ten uvedl, že projekt má plnou podporu vedení PČR. Zájem o projekt byl v Berlíně neuvěřitelný, odpoledne k vlaku dorazilo 6 přenosových vozů a výsledky můžete zhlédnout například zde: https://mediathek.rbb-online.de/tv/rt...

Tiskovou zprávu stahujte zde: tiskova-zprava_15-06-2018.docx

CHYSTÁ SE TOUR "SEVEROZÁPAD"

Změna termínů vyhrazena.

OZVĚNY Z TOUR: PREVENCE 2.0 PŘEDSTAVENA PRO POLSKO I SLOVENSKO, MINIVELETRHY FUNGUJÍ, WORKSHOPY CHYSTÁME V KAŽDÉM KRAJI

Vlak stále brázdí koleje na své jarní tour. Stihl už navštívit 10 měst. V nich jsme uspořádali řadu workshopů, tiskových konferencí i setkání pracovních skupin pro ČR, Slovensko a Polsko, kde dále představuje nový koncept prevence 2.0. a propojujeme místní odborníky i organizace.

V mezičasech je vlak pravidelně zcela vyprodaný. Rekord letošní tour je zatím 527 návštěvníků za den v Novém Jičíně. Děkujeme všem za návštěvu. Vlakem to ale zdaleka nekončí! Díky zápalu našeho týmu naplno fungují i miniveletrhy a další návazné aktivity.

V květnu se podíváme i na západ Čech a pokračovat budeme do Německa. Pomalu vyhlížíme města jako jsou Rakovník, Žatec, Ústí nad Labem, Most, Chomutov, Cheb a další. Přesnou trasu s daty zveřejníme v nejbližších dnech.

Do své domovské stanice PRAHA-DEJVICE se REVOLUTION TRAIN vrátí až na konci června.

TOUR JARO 2018

Změna trasy a termínů vyhrazena.

PREVENCE 2.0, PODPORA MINISTERSTVA VNITRA A POLICIE ČR

Za účasti 1. náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka, policejního prezidenta Tomáše Tuhého, německého velvyslance v ČR Christopha Isranga a dalších významných hostů z Německa a České republiky jsme v Praze uspořádali tiskovou konferenci na téma PREVENCE 2.0. Představili jsme novou vizi systému preventivního vzdělávání, ve kterém na protidrogový vlak navazuje celá řada programů a dalších projektů. Ve večerních hodinách se dostavil do vlaku i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Nedílnou součástí dlouhodobé strategie Policie ČR jsou aktivity orientované na prevenci. Dosavadní zpětné vazby studentů, pedagogů a metodiků nejen z ČR, ale i z Německa, zároveň dokazují, že projekt REVOLUTION TRAIN přesně naplňuje jejich představy o efektivním programu a může velmi významně doplnit existující preventivní programy primární prevence. Jsem proto velmi rád, že projekt REVOLUTION TRAIN vznikl a my můžeme být jeho součástí,“ řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

REVOLUTION TRAIN i další naše nápady získaly podporu od všech hostů této akce, kteří měli příležitost si vlak důkladně prohlédnout. Navíc nás do Prahy přijela podpořit řada "našich známých" - dalších ctěných hostů tiskové konference, kteří již dříve s vlakem měli co do činění. Vystoupili tak například předseda Svazu německých kriminalistů Hermann Borjans, primátorka Havířova Jana Feberová, primátor Annaberg-Buchholz Rolf Schmidt i další.

„Na základě zastávky vlaku ve městě Annaberg-Buchholz přišlo do našeho Centra prevence 15 rodin s dětmi ve věku 12-15 let se žádostí o pomoc. Jedná se o zcela konkrétní odezvu na návštěvu protidrogového vlaku,“ uvedl Rolf Schmidt k tomu, co po zastávce vlaku ve městě může následovat.

Tiskovou zprávu Policie ČR najdete zde: http://www.policie.cz/clanek/revolution-train-revolucni-projekt-v-oblasti-primarni-protidrogove-prevence.aspx
Tiskovou zprávu ČTK najdete zde: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/protidrogovy-vlak-navstivilo-za-posledni-tri-roky-55-000-lidi/1597446
Naši tiskovou zprávu najdete zde.

ČESKÁ PODZIMNÍ TOUR JE ZA NÁMI

A bylo to opět nabité! Třináct měst a spousta skvělých zážitků. První zastávky mj. v Brně či v Jihlavě, workshop se zastoupením ze Slovenska i Rakouska v Mikulově, příznivá atmosféra všude tam, kde do vlaku chodili aktivní žáci, učitelé i další hosté. Klidnější chvíle po skončení turné jsou sice fajn, my už bychom ale nejradši byli zase na cestě. Tak zase na viděnou v regionech v roce 2018!

OHLÉDNUTÍ ZA NĚMECKOU TOUR – VLAK, KTERÝ PRASKAL VE ŠVECH

Pět týdnů na cestách a dvanáct měst Durynska a Bavorska máme s vlakem úspěšně za sebou. Každá zastávka byla jiná, zažili jsme spoustu překvapení i jedinečných okamžiků - návštěvy durynského zemského premiéra, hejtmanů, starostů, tiskové konference, odborné workshopy nebo jen zážitky s dětmi. Všechny dny však měly něco společného. O protidrogový vlak byl až neuvěřitelný zájem. Předem stanovenou denní kapacitu 450 osob jsme museli několikrát na úkor volného času lektorů navyšovat, a to i v sobotu, kdy k nám chodily pouze rodiny. V některých městech se naopak ve všedních dnech podařilo školní skupiny zorganizovat tak, že k nám jezdily za přispění rodičů až do večerních hodin celé třídy.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto velkém rozšíření našeho mezinárodního projektu. V první řadě mladým návštěvníkům, kteří se ve vlaku ukazují jako aktivní a velmi inteligentní spolupracovníci, dále všem lektorům, technikům a moderátorům. Děkujeme zástupcům měst a okresů, kteří se do projektu pustili s málo vídaným zápalem. A nakonec patří velké poděkování všem sponzorům, partnerům a rodičům, kteří dokázali, že jim budoucnost nastupující generace není lhostejná. Díky vám se už teď těšíme na další turné!

KONFERENCE V ANSBACHU

V Bavorském Ansbachu jsme uspořádali ve spolupráci se zástupci města a inspekce kriminální policie workshop a konferenci pro zájemce o další zapojení do projektu z okolních měst. Během dopoledne navštívila REVOLUTION TRAIN více než stovka zájemců o program, část z nich pak odpoledne dorazila na konferenci. Se svými příspěvky vystoupili mj. Daniela Tischer, Hermann Lennert a Thomas Ackermann z úřadu a policie města Ansbach, Hermann Borjans z BDK i Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály. Své další preventivní projekty představili také zástupci místních organizací Modrého kříže a Diakonie. Děkujeme všem zúčastněným. Další město, ve kterém jsme i díky vám měli úspěch!

WORKSHOP VE SCHLEIZU

Už ve středu 20. září v souvislosti s příjezdem vlaku proběhl odborný workshop pro osobnosti z oblasti drogové problematiky v Saalfeldu. Zúčastnilo se jej více než 90 lidí a své příspěvky předneslo několik předních odborníků. O den později se na diskusním večeru ve Schleizu sešlo u tématu REVOLUTION TRAIN téměř 300 zájemců. Hlavním sponzorem večera byla spořitelna Kreissparkasse Saale-Orla, moderátorem diskuse redaktor týdeníku Spiegel Maik Baumgärtner. V úvodu se odehrál slavnostní podpisu kooperační smlouvy mezi REVOLUTION TRAIN a Svazem německých kriminalistů BDK (Bund Deutscher Kriminalbeamter). Závěrem diskuse přišla ze strany hejtmana okresu Saale-Orla pana Thomase Fügmanna výzva všem zúčastněným, aby podpořili opakování příjezdu vlaku a projekt obecně i v dalších letech.

REVOLUTION TRAIN V SAALFELDU NAVŠTÍVIL PREMIÉR DURYNSKA

První zastávkou velké podzimní tour v Durynsku a Bavorsku byl Saalfeld. Vedle spousty chytrých dětí nás navštívila řada dalších významných osobností, především si vlak osobně prošel předseda Durynské vlády Bodo Ramelow. Komplexností našeho programu byl mile překvapený a zdržel se déle, než bylo původně v plánu.

PROTIDROGOVÉMU VLAKU OSOBNĚ DĚKOVAL NĚMECKÝ MINISTR VNITRA

Poté, co se v Německu seznámily s protidrogovým vlakem na různých akcích stovky nových lidí, dostal tým REVOLUTION TRAIN pozvánku do Německého Bundestagu a na Spolkové ministerstvo vnitra. Pan poslanec Günter Baumann nechal z Annaberg-Buchholz vypravit plný autobus, kterým se s námi do Berlína vydali také naši přátelé - místní spolupracovníci vlakového týmu - a dále několik studentů, rodičů a podporovatelů.

Vedle prohlídky Německého parlamentu jsme dostali příležitost představit náš projekt zástupcům ministerstva a exkluzivní návštěvou nás poctil i samotný ministr Thomas de Maiziére. Jaké bylo stanovisko ministerských zástupců? REVOLUTION TRAIN v praxi přesně naplňuje myšlenku dobrého rozvíjení vztahů mezi zeměmi. Mockrát děkujeme za příležitost posunout se opět o něco dál a všem účastníkům za podporu projektu.

Co o nás napsali ministerští na twitteru? „Ministr vnitra spolkové vlády Německa poděkoval iniciátorům protidrogového projektu REVOLUTION TRAIN!" Vielen Dank!

CELONĚMECKÝ KONGRES PREVENTISTŮ V HANNOVERU SE NEOBEŠEL BEZ PROTIDROGOVÉHO VLAKU

Jako velmi příhodné završení našeho druhého výjezdu do Saska jsme se 19. a 20. června zúčastnili 22. ročníku Německého dne prevence (Deutscher Präventionstag).

Na akci, které se účastní nejvýznamnější osobnosti z oblasti prevence kriminality v celé Spolkové republice, nás přizvali zástupci Svazu německých kriminalistů BDK, s nimiž v posledních měsících spolupracujeme.

Zájem o REVOLUTION TRAIN byl ze strany kolegů z různých organizací velký a opět se tak zvýšila poptávka po našem programu z různých koutů Německa. Mezi dalšími prezentacemi vynikal náš projekt inovativním přístupem ke komunikaci s cílovou skupinou i myšlenkou sdíleného provozování nových verzí vlaku po celé Evropě.

VÍCE NEŽ 500 NÁVŠTĚVNÍKŮ V AUE

Během jednodenní zastávky v Aue byla překročena kapacita vlaku a organizátoři museli opět přidávat prohlídky. Celkem zde ve středu 14. 6. absolvovalo kompletní program přes 500 lidí. Vlakem je provedli společně s lektory provozovatele vlaku Nadačního fondu Nové Česko také místní odborníci - tzv. multiplikátoři. K programu se navíc v Aue připojili se svými stánky pojištovna IKK classic, místní Diakonie a sdružení Johanniter-Unfall-Hilfe, kteří dále prohlubovali zážitek návštěvníků nabídkou služeb či ukázkami správného provádění první pomoci. REVOLUTION TRAIN se tak hned při první zastávce podařilo propojit s prací místních odborníků a tato spolupráce bude pokračovat i nadále. Po odjezdu protidrogového vlaku získají zástupci města od vlakového týmu výsledky sběru dat o závislostním chování mladistvých i návazný program, se kterým pak multiplikátoři mohou vyrazit do škol.

Hlavním sponzorem zastávky v Aue byla pojišťovna IKK classic. Děkujeme.

KONFERENCE V ANNABERG-BUCHHOLZ: PROTIDROGOVÝ VLAK JAKO SOCIÁLNÍ INOVACE A PROJEKT MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

V úterý 13. června proběhla při příležitosti zastávky protidrogového vlaku v Annaberg-Buchholz odborná konference. Tématem byly sociální inovace a REVOLUTION TRAIN jako příklad úspěšného inovativního projektu pro česko-německou spolupráci. Akci podpořil Česko-německý fond budoucnosti a spořitelna Erzgebirgssparkasse.

Mezi hosty byli mj. psychiatr a psychoterapeut Ralf Rasch, konzul ČR v Drážďanech Jiří Kuděla, náměstek ředitele Národní protidrogové centrály PČR Břetislav Brejcha a take autor samotného protidrogového vlaku Pavel Tuma. Ten společně se zástupci města Annaberg-Buchholz představil vizi dlouhodobého fungování projektu REVOLUTION TRAIN v celé Evropě se všemi jeho přínosy - s inovativním a pro mládež srozumitelným přístupem k prevenci v jedinečném, a přesto mobilním a flexibilním prostoru, s komplexním výzkumem o závislostním chování mladistvých, i se schopností propojovat experty z různých sektorů.

POSLEDNÍ ZASTÁVKA JARA 2017 - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

Cestou z druhé vlakové tour po Sasku stihneme navštívit ještě jedno české nádraží. V pondělí 19. června uvítáme školy i veřejnost ve Františkových Lázních. Vděk patří především panu Adlerovi z MP Františkových Lázní, který dal dohromady okolní obce i místní společensky odpovědné firmy a ti všichni se na zajištění příjezdu vlaku podíleli. Děkujeme i za návštěvníky!

POTŘETÍ ZA HRANICE A PODRUHÉ DO NĚMECKA

V Sasku se před půl rokem protidrogový vlak zalíbil. Proto ještě před plánovaným podzimním výjezdem, kdy pojedeme i do Bavorska a Durynska, stihneme návart do měst Annaberg-Buchholz a Plauen. Nově se zastavíme ve městě Aue. Po čerstvé zkušenosti na Slovensku se nyní těšíme se na staré známé tváře i nové formy spolupráce. Vznikne v Annabergu-Buchholzi nový vlak? O tom a také o dalších sociálně inovativních projektech bude konference 13. června. Odjezd už se blíží!

12. - 13. června Annaberg-Buchholz
14. června Aue
15. - 16. června Plauen

SPECIÁLNÍ ZASTÁVKA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

Díky partnerovi našeho projektu společnosti E.ON si můžeme přičíst na TOUR JARO 2017 další destinaci. České Budějovice budou prvním městem v Jižních Čechách, do kterého vlak vypravíme. Během tří dnů určitě nestihneme přivítat všechny místní školy. Přesto zveme všechny zájemce z řad veřejnosti, aby se přišli podívat, proč se ve všech dosud navštívených městech REVOLUTION TRAIN tolik zalíbil. V budějovickém E.ONu se navíc rozhodli umožnit všem prohlídku zdarma. Smekáme a děkujeme.


OCELOVÝ OBRNĚNEC ZNOVU NA CESTÁCH - HARMONOGRAM ZASTÁVEK

Nové trasy, nová města, nové výzvy. REVOLUTION TRAIN opět vyráží do regionů a podruhé míří do Moravskoslezského kraje. Vedle Havířova, kam se protidrogový vlak vrací po půl roce, tentokrát zastaví v dosud nepoznaných městech. Připojí k nim navíc krátké návštěvy Valašského Meziříčí pro školy a rodiny a také Hradce Králové, Zlína a Olomouce především pro odbornou veřejnost.

LETÁK TURNÉ KE STAŽENÍ (formát PNG).

Těšíme se na viděnou v některém z měst během REVOLUTION TRAIN Tour jaro 2017.

Pondělky až pátky: první prohlídka 15:30, poslední 18:20
Soboty - otevřeno 25. 3. a 1. 4. v Ostravě, 8. 4. v Českém Těšíně (výjimečně z důvodu výluky, zastávku zajistil Havířov), 22. 4. v Karviné, 29. 4. ve Frýdlantu a 6. 5. ve Valašském Meziříčí, první prohlídka 10:00, poslední 16:30
Ostatní soboty a všechny neděle, svátky a prázdniny - zavřeno


PODPOŘIL NÁS MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - DĚKUJEME

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje schválilo finanční podporu pro návrat protidrogového vlaku do regionu. Po více než dvacítce měst a obcí se do naší snahy smysluplně posílit vzdělávání v oblasti prevence v ČR zapojil jako první kraj vůbec. Formou záštity nás již podpořily také Královéhradecký a Olomoucký kraj.

ZÁSTUPCI SASKÝCH MĚST HODNOTÍ REVOLUTION TRAIN

Budoucnost našich dětí a mládeže nám nemůže být lhostejná. REVOLUTION TRAIN je ideální způsob, jak jim ukázat nebezpečí užívání drog. Děkuji všem, kteří podporují tento společný česko-německý projekt.
Rolf Schmidt, Primátor města Annaberg-Buchhloz

Hluboce na mě zapůsobilo, jak byla celková tématika konzumace drog pojata a zpracována a jakým způsobem provádíte prevenci. Jsem vděčná, že tento vlak zastavil ve Schwarzenbergu. Vlak by mělo navštívit mnohem více studentů. Bohužel nebyl dostatek času. Snad se ještě jednou podaří provést tak solidní a dobrý projekt protidrogové prevence v našem městě Schwarzenberg.
Heidrun Hiemer, Primátorka města SchwarzenbergProjekt „Protidrogový vlak Revolution Train" je dosud nejkompaktnější a nejdůraznější forma prevence se zaměřením na zneužití drog, jaká byla kdy v Plavně představena. Profesionální organizace našich českých partnerů umožnila velkému množství návštěvníků, mezi nimiž byli i mladiství z městských gymnázií, ojedinělý pohled na realitu, která provází konzumaci drog. V navázané spolupráci s tímto projektem bychom rádi v budoucnu pokračovali.
Steffen Zenner, náměstek primátora města Plauen pro kulturu a sociální oblast

Jsme přesvědčeni, že díky protidrogovému vlaku se problematice závislostí a jejich následkům dostalo více pozornosti ze strany veřejnosti. Protidrogový vlak tímto splnil velmi důležitý úkol preventivní a osvětové práce.
Frank Reißmann, vedoucí 2. oddělení zemského okresního úřadu Erzgebirgskreis

Další reference na projekt Revolution Train čtěte zde.

PROTIDROGOVÝ VLAK HLÁSIL V NĚMECKU VYPRODÁNO

Je to za námi! A jakkoliv jsme se těšili na návrat z cest domů, už teď se nemůžeme dočkat dalšího výjezdu do Německa. Přijetí v Sasku bylo fantastické.

Ve městě Annaberg-Buchholz o nás byl ohromný zájem, na vlak se stály i dvouhodinové fronty. Padl těžko překonatelný rekord: 553 návštěvníků za jediný den! V krasojízdě se pokračovalo i ve Schwarzenbergu a v Plavně, kde jsme turné zakončili workshopem.

Další etapa nové česko-německé spolupráce při projektu REVOLUTION TRAIN se blíží. Na Tour Sasko I navážeme už na jaře 2017 dalším výjezdem. Tentokrát bychom měli nahlédnout i do Bavorska.

TISKOVÁ KONFERENCE ANNABERG-BUCHHOLZ
ZAHÁJENÍ PILOTNÍHO PROGRAMU ČESKO-NĚMECKÉ SPOLUPRÁCE

První den protidrogového vlaku v Německu byl více než slibný. Annaberg-Buchholz sice patří k menším městům, malými ambicemi však netrpí. K problémům se jeho představitelé staví čelem a snahy o jejich inovativní řešení vřele vítají.

Na tiskové konferenci, která zahájila REVOLUTION TRAIN Tour Sasko I podpořil novou cestu přeshraniční součinnosti v rámci rozšiřování působnosti protidrogového vlaku primátor města Rolf Schmidt, zástupci okresu Erzgebirgskreis, z českého ministerstva vnitra Robert Buřič a také ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Vlakem se hned první den prohnalo několik set lidí, vedle žáků a učitelů také řada novinářů a expertů. Teď zbývá nastavenou laťku udržet.

SMĚR SEVEROZÁPAD

Na REVOLUTION TRAIN čeká velká výzva. V Chomutově (kde už to známe) se tentokrát skvěle podařilo navázat spolupráci se zástupci města, ve Vejprtech se po absolvování prohlídkami nabitého dne chystáme poprvé za hranice. Co na nás asi řeknou v prvních třech Saských městech?

DALŠÍ TOUR ÚSPĚŠNĚ V CÍLI - SLEZSKÁ MĚSTA NÁS NEVIDĚLA NAPOSLEDY

Vynikající zážitky z Moravskoslezského kraje překvapily celý vlakový tým. První den nás sice v Bohumíně postihla zatím největší pohroma v krátké historii našeho cestování, když technická závada způsobila zamrznutí vlaku na několik hodin. Hned vzápětí se ale vše začalo v dobré obracet. Každý den jsme uvítali stovky lidí a také Bohumínu jsme na závěr turné všechno vynahradili. Sečteno odpískáno, během 20 dnů k nám přišlo kolem 5 000 dětí, rodičů, pedagogů a dalších zájemců.

V Českém Těšíně jsme navíc uspořádali mezinárodní workshop s asi 50 účastníky z ČR, Polska a Slovenska. Ukázalo se, že vůle změnit situaci v protidrogové oblasti je mezi zástupci měst silná. Věříme, že první příjezd REVOLUTION TRAIN do regionu byl jedním z momentů, které přinesou změnu.

Co na to média?

REVOLUTION TRAIN MÍŘÍ DO MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

Bohumín, Orlová, Český Těšín, Havířov, ale také Petřvald, Dolní Lutyně, Rychvald či Doubrava. Řada statečných měst na severovýchodě republiky si objednala protidrogový vlak. Proto už v několika příštích týdnech budeme napínat všechny síly, aby žáci, školy, rodiny i všichni ostatní odcházeli z REVOLUTION TRAIN s jedinečným zážitkem na celý život. Chystáme doprovodné akce, pilujeme naše lektorské dovednosti, připravujeme vlak, aby byl ve stoprocentní kondici. Dorazíte i Vy?

ZÁJEMCI Z NĚMECKA PŘIJÍŽDĚJÍ

Na zdvořilostní fráze už bylo času dost, konečně nás z Německa navštěvují zájemci s konkrétní objednávkou. Vedle dalších delegací se přijeli za protidrogovým vlakem až do Prahy podívat zástupci města Annaberg-Buchholz. Plánovali si Revolution Train objednat na dva dny, odjížděli s odhodláním přichystat pro nás volnou kolej ve svém městě rovnou na celý týden. Během velmi příjemného setkání navíc padaly ambiciózní náměty na další možnosti vzájemné spolupráce. Děkujeme!

TOUR MÁME ZA SEBOU - CO NA TO ZÁSTUPCI MĚST?Těší mne, že město Selb mohlo být součástí tohoto skvělého projektu. Především přeshraniční aspekt je pro mne v popředí, protože zneužívání drog může být poraženo pouze oběma zeměmi - Českem a Německem.
Ulrich Pötzsch, Primátor města Selb

Za město Aš byl projekt určitě velice úspěšný. Od těch, kteří si vlakem prošli, máme jen pozitivní reakce. Problematika drog v příhraničí s Německem je velkým společným problémem a toto je jeden z nejlepších příkladů spolupráce, jak stav zlepšovat.
Pavel Klepáček, místostarosta Aše

Protidrogový vlak “Revolution Train” je geniální projekt! Rozhodně by měl být doporučen hlavně třídám v pohraničí jak v Bavorsku, tak i v Česku. Je to nejlepší protidrogová prevence.
Jürgen Stader, MU města Hof

Jednoznačně se vlak líbil všem zainteresovaným. Jak sociálním pracovníkům, neziskovkám, policistům, pedagogickému sboru, tak především dětem různých věkových kategorií. Od výchovných poradců a metodiků prevence na školách máme informaci, že více méně ve všech třídách, které prošly vlakem, se téma drogy nyní probíralo v různých předmětech intenzivněji a příběh vlaku jim pomáhá vhodně navázat na toto téma.
Marcela Kopecká, MU Cheb

Další reference na projekt Revolution Train čtěte zde.

REVOLUTION TRAIN VYHLÁŠEN V NĚMECKU PROJEKTEM MĚSÍCE - TK V MOSTĚ

Dne 31. 5. uspořádal NF Nové Česko ve spolupráci s městem Most, které projekt Revolution Train významně podpořilo, tiskovou konferenci - oficiálně zde poprvé zaznělo, že protidrogový vlak bude pověřenkyní vlády SRN pro oblast drog při spolkovém ministerstvu zdravotnictví vyhlášen preventivním projektem měsíce června.

Na akci dále hovořili zástupci města Most včetně primátora Jana Paparegy, náměstek ředitele Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha a také člen představenstva Českých drah - hlavního partnera projektu a zároveň dopravce protidrogového vlaku - Michal Štěpán. Ten potvrdil, že České dráhy mají zájem se i nadále podílet na úspěšném osvětovém působení projektu Revolution Train.

REVOLUTION TRAIN JAKO PROJEKT MĚSÍCE PODLE POVĚŘENKYNĚ VLÁDY SRN PRO OBLAST DROG

Tisková zpráva: Protidrogový vlak v Německu projektem měsíce zde (formát PDF)

Představení projektu a modelu česko-německé spolupráce pro odborníky a města z Německa zde (formát PDF)

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU REVOLUTION TRAIN V NĚMECKÉM PLAVNĚ

Regionální sdružení měst a obcí Euregio Egrensis uspořádalo na 26. 5. 2016 setkání více než 30 zástupců měst, policie, potenciálních sponzorů, německých drah, drogových preventistů a školských úřadů. Akce byla svolána za jediným účelem: představit protidrogový vlak všem osobám, které by mohly přispět k tomu, aby vlak v rámci své podzimní tour zavítal do jejich regionu. Prezentace projektu Revolution Train, byť bez možnosti prohlídky vlaku, vzbudila u účastníků velmi pozitivní ohlas. Přímo na místě přislíbili podporu tomuto projektu starosta města Plauen, zástupkyně Sparkasse, i zástupci německých drah. Zástupci sdružení Euregio Egrensis se následně vyjádřili, že jsou rozhodnuti zastat roli koordinátora tour pro oblast jejich působení. Už v rámci jarní tour sdružení finančně výrazně podpořilo účast dětí z Aše a několika německých měst. Mnoho účastníků konference plánuje osobní návštěvu protidrogového vlaku ještě během jarní tour.

Jak na konferenci uvedl starosta města Plauen, problém závislosti na pervitinu už v Německu zasahuje všechny vrstvy společnosti. Proto jsou účinné a inovativní projekty protidrogové prevence velice ceněny.

EUREGIO ERGENSIS O PREZENTACI NFNČ

Český překlad zde (formát PDF)

TISKOVÁ KONFERENCE V AŠI - PLÁNUJEME NĚMECKOU TOUR

Na 10. května jsme ve spolupráci s městem Aš, které projekt protidrogového vlaku podpořilo, uspořádali tiskovou konferenci. Za účasti ředitele Národní protidrogové centrály, zástupců Ministerstva vnitra či Policie ČR se hovořilo především o problémech s drogami v pohraničí, o česko-německé spolupráci a samozřejmě o projektu Revolution Train, který s přibývajícími návštěvníky z Německa získává opravdu mezinárodní rozměr. To potvrdilo závěrečné vystoupení Andrease Deffnera - tiskového mluvčího pověřenkyně spolkové vlády pro oblast drog Marlene Mortler - který vyzdvihl inovativní přístup projektu a naznačil, že protidrogovému vlaku udělí jejich úřad zvláštní ocenění. Všechny tyto novinky vedou k jednoznačnému závěru: Revolution Train vyrazí do Německa! Dění okolo tiskové konference a protidrogového vlaku monitorovala česká i německá média.

Tisková zpráva: Český preventivní projekt proráží hranice zde (formát PDF)

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE zde.

REPORTÁŽ BAVORSKÉ TELEVIZE BR zde.

Další mediální ohlasy na projekt Revolution Train zde.

OHLASY Z NĚMECKA

Reakce účastníků workshopu i dalších návštěvníků protidrogového vlaku v pohraničí předčila i naše nejoptimističtější očekávání. Z neziskových organizací i měst stejně jako od pedagogů a žáku nám přicházejí děkovné a pochvalné dopisy. Pouhý týden po workshopu se do Domažlic přijely podívat delegace starostů a policistů z prvních německých měst. Pro celý tým protidrogového vlaku je velkým povzbuzením, že náročná práce na německé verzi programu se vyplácí a protidrogový vlak se ukazuje jako univerzální nástroj, srozumitelný i za hranicemi.

Ohlasy na náš projekt nejen od německých návštěvníků najdete zde.WORKSHOP V ŽELEZNÉ RUDĚ

26. dubna se při příležitosti zastávky protidrogového vlaku na hranicích s Bavorskem odehrál odborný mezinárodní workshop. Nádraží Železná Ruda-Alžbětín/Bayerisch Eisenstein je místem pro podobnou událost jako stvořeným. Závažná témata, jako je problém s drogami a zejména pervitinem v českoněmeckém pohraničí, je třeba řešit v co nejtěsnější součinnosti. Proto pozvání Nového Česka do Železné Rudy i na prohlídku protidrogového vlaku přijali zástupci státní správy, samosprávy, policie, celní správy i občanského sektoru z ČR i SRN. Účastníci se shodli, že drogový problém v pohraničí je ve společnosti podceňován na obou stranách česko-německé hranice. Je nutné rozšířovat působení v oblasti prevence na více cílových skupin a posilovat oblast personálně. Také je třeba hledat u tradičních cílových skupin - dětí a mladistvých - takový způsob komunikace o tématu prevence, který se setká se vstřícnou a pozitivní reakcí. Právě v tom směru může podle účastníků workshopu protidrogový vlak Revolution Train výborně zafungovat.ODJEZD NA TOUR

Protidrogový vlak se dal poprvé od převzetí projektu novým provozovatelem - Nadačním fondem Nové Česko - do pohybu. 19. dubna vyrazila souprava díky lokomotivě Českých drah směr Plzeň. Závěrečné přípravy probíhaly do posledního okamžiku. Tým protidrogového vlaku se pobavil především v okamžiku, kdy strojvedoucí - aniž by tušil, že mu v soupravě stále pobíhá a pracuje zhruba pětice odvážných, zavelel k odjezdu. Vše ale nakonec dobře dopadlo a tým se za vlakem do Plzně-Koterova dopravil standardně až další den brzy ráno.


AKTUÁLNĚ PROJEKT PROGRAMY O NÁS PARTNEŘI KONTAKTUJTE NÁS
Tour Historie Pro školy Pro média Reference       Eliášova 274/4, Praha 6
Vizualizace Pro rodinu Kariéra Napsali o nás  info@revolutiontrain.cz
      +420 774 724 757
5D Pro firmy Foto